Filter vlastností

Železo a mangán vo vode


Železo ako prvok vo vode nevidíme, vyskytuje sa vo forme iónov a negatívne vplýva na senzorické vlastnosti vody (ako je farba a chuť vody). I keď patrí do skupiny ťažkých kovov, nemá zásadný vplyv na zdravie. Do vôd prechádza prirodzeným alebo umelým spôsobom (koróziou). Typickým prejavom prítomnosti železa vo vode je žltá, hrdzavá farba vody a horká chuť vody. Malé koncentrácie železa môžu spôsobiť problémy vo forme nepríjemného zápachu vody, ktorý vzniká v dôsledku pomnožených železitých baktérií vo vode. Takáto voda nie je vhodná ani na úžitkové účely. Červené a hrdzavé povlaky spôsobujú zanášanie potrubí. Najväčšie problémy spôsobuje železo tým ľudom, ktorí používajú ako zdroj pitnej vody vlastnú studňu alebo vrt. Prítomnosť železa vo vode častokrát sprevádza aj prítomnosť mangánu vo vode.
Pôvod mangánu vo vode je rovnaký ako v prípade železa. Do vody mangán prechádza z hornín prítomných v pôde, cez ktorú voda preteká. Ďalším zdrojom sú odpadové vody a metalurgické závody. Podobne ako železo narúša senzorické vlastnosti vody. Prítomnosť mangánu vo vode signalizujú mastné škvrny na povrchoch, čierne usadeniny a tiež čierna voda.

Železo a mangán zanášajú potrubia, spôsobujú problémy pri praní a spôsobujú usadeniny na toaletách. Odstránenie železa a mangánu je náročnejšie a komplikovanejšie a aj keď sú prvotné náklady na ich odstránenie vyššie,  no prevádzkové náklady v porovnaní s riešením tvrdosti vody sú  výrazne nižšie.

Hraničné hodnoty železa vo vode:


-    Obsah železa v pitnej a balenej vode : 0,2 mg/l
-    Obsah železa v kojeneckej, pramenitej vode: 0,3 mg/l
-    Obsah železa v studničnej vode: 0,5 mg/l

Hraničné hodnoty mangánu vo vode:


-    Obsah mangánu vo vode: 0,05 mg/l  (50µg/l)
-    Obsah mangánu v studničnej vode: 0,2 mg/l (max. 200 µg/l)

Čítajte viacZobraziť menej

Nastavenia

Viac detailov
Neboli nájdené žiadne produkty.

Navigácia

Vytvorte si účet ak si chcete uložiť obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet ak si chcete použivať zoznamy želaní.

Prihlásiť sa